Sökresultat
Annons ID: 982I3O
Company logo

Receptionist på heltid

Trivs du i en social roll med högkvalitativ service och varierande kontaktytor? Som Receptionist blir du ansiktet utåt, stämningsskaparen och vardagshjälten som får saker att hända i en dynamisk miljö. Läs mer nedan och ansök redan idag!

Torsplan

December/Januari

Heltid, Heltid, 40 h/v

Konsultuppdrag

Om tjänsten

Akind, koncernbolaget för Academic Work, söker en Receptionist. Uppdraget är på heltid, måndag - fredag kl. 08:00-17:00, med start i december/januari enligt överenskommelse och sträcker sig långsiktigt.

Detta är ett konsultuppdrag där du kommer att vara anställd hos Academic Work och arbeta som konsult hos Akind. Läs mer om vårt konsulterbjudande.

Arbetsuppgifter

I rollen som Receptionist kommer du att ansvara för att koordinera och optimera receptionens dagliga drift, hantera leverantörsrelationer och säkerställa en hög servicenivå för alla anställda och besökare. Du är företagets ansikte utåt och arbetar i en miljö där kvalitet, tydlighet och ett varmt bemötande står i fokus. Detta är en central roll i ett team som sätter hög service i fokus och alltid vill hitta lösningar. Du bidrar med verkligt värde och gör skillnad varje dag!

Som Receptionist är du the go-to-person för kollegor, besökare och leverantörer. Utöver att bemanna receptionen med tillhörande service och administrativa arbetsuppgifter kommer du bland annat att:

  • Hantera felanmälningar i huset
  • Leverantörskontakt och förhandling
  • Koordinera kommunikation till anställda vid rutiner och agera utrymningsledning vid brandövningar
  • Sköta post- och budhantering samt leveranser
  • Genomföra säkerhetsronder
  • Organisera evenemang och happenings

Vi söker dig som

  • Har avslutad gymnasieexamen
  • Har mycket goda kunskaper i svenska och goda kunskaper i engelska, i såväl tal som skrift, då det används i det dagliga arbetet
  • Har arbetslivserfarenhet från en roll inom reception, office coordinator eller annat vi bedömer likvärdigt
  • Har erfarenhet av leverantörskontakt och kravställning
  • Har erfarenhet av att ha breda och varierande kontaktytor

Det är meriterande om du:

  • Har kunskap i Google Workspace

För rollen värderar vi dina personliga egenskaper högt och söker dig som ser vad som behöver göras innan någon ber om det, som bygger relationer genom både professionalism och värme samt säkerställer att verksamheten flyter smidigt varje dag. Vidare är du en person som vågar ta ansvar och utmana när det behövs, och som är trygg i kontakten med både leverantörer och olika interna och externa aktörer. Du har god förmåga att ställa krav och säkerställa att saker blir gjort, och trivs med att vara spindeln i nätet i en dynamisk miljö där du hanterar flera uppgifter samtidigt.

Vår rekryteringsprocess

Vi tillämpar löpande urval och kommer plocka ner annonsen när tillräckligt många kandidater har nått slutskedet i rekryteringsprocessen. Vid ansökan efterfrågas ett CV. Rekryteringsprocessen innehåller två urvalstest: ett personlighetstest och ett test i kognitiv förmåga. Testerna är ett verktyg för att kunna hitta den kandidat med högst potential för tjänsten samt främja jämlikhet, mångfald och en rättvis rekryteringsprocess.

Har du frågor?

Har du frågor är du välkommen att kontakta rekryteringsteamet på stv1@academicwork.se. Ange annons-ID 982I3O i mailet.

Junior Receptionist på heltid

Torsplan

Heltid

Konsultuppdrag

för 3 timmar sedan

Läkarnas institut för professionell utveckling i sjukvården LIPUS AB

Administratör med digitalt fokus till Lipus!

Läkarnas institut för professionell utveckling i sjukvården LIPUS AB

Östermalm

Heltid

Rekrytering

för 1 vecka sedan